X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

دست نوشته های یک راننده اتوبوس

رابطه حمل و نقل مسافری با آلودگی در محیط زیست


به نام یزدان پاک


سلام


دوستان امروز میخواهم در حد بضاعتم در خصوص ارتباط حمل و نقل بخش مسافر و آلودگی در محیط زیستمان بنویسم ، امیدوارم ، بدور از هر سلیقه ای بتوانیم در بهتر شدن و پر بارتر شدن این مبحث از نظرات شما اساتید محترم بهرمند باشیم .


ابتدا بپردازیم ، به مورد اصلی که همان درصد آلایندگی هوا توسط موتور اتوبوسهای جدید است .که با استفاده از منبع اطلاعاتی در دسترس با آدرس :

http://yon.ir/0RZK به آن میپردازیم .

خلاصه ای از متن مورد نظر را برای فهم بهتر موضوع در متن این پست میگنجانیم :

بطور کلی رعایت استانداردها تأثیری بزرگ بر مقادیر آلاینده های خطرناک خودرو و متعاقب آن بر سلامتی عموم مردم، بیماری های تنفسی، مخصوصاً در کودکان را بدنبال خواهد داشت. عمده آلاینده های سوخت های دیزلی را خانواده اکسیدهای گودگرد (SOx) ، اکسیدهای ازت (NOx)، ذرات معلق (PM) تشکیل می دهند. ذرات معلقی که از موتورهای دیزلی خارج می شوند به (DPM) یا Disel PM شناخته شده که حامل عناصر سرطان زا مثل بنزوپیرن ها (BenzoPyrenes) در دوده یا کربن سیاه و یا Soot و یا (Soot Particles) و دارای قطری در محدوده 0/1 میکرومتر یا 100 نانومتر می باشند.

کشورهای جهان استانداردهای سختگیرانه ای را با توجه به عواقب و تأثیرهای خطرناک این ذرات که به تازگی شناخته شده اند را معرفی کرده اند، مثلاً غلظت میانگین روزانه ذرات معلق کمتر از 10 میکرون (PM10) و کمتراز 2/5 میکرون (PM5.2) که به ترتیب در استرالیا µg/m350 و µg/m325 و در اتحادیه اروپا برای PM10 استاندارد µg/m350، در هنگ کنگ به ترتیب 100و 75 ، در ژاپن 100 و 35 و در آمریکا 150و 35 µg/m3 تعیین شده اند.

اما با تمام اینها چون درصد آلایندگی موتورهای دیزلی کمتر از بنزینی میباشد ، در نتیجه استفاده از موتورهای دیزلی در صنعت خودروهای سواری رشد چشمگیری داشته و امروزه در اکثر کشورهای اروپائی از این سیستم بهره برداری میشود .

از بحث موتور و مشکلات لاینحل آن گذشته و به آلایندگی صوتی میپردازیم :

متاسفانه در اکثر خودروهای دیزلی صدای زمخت و خشن موتور به خودی خو یکی از مهمترین آلاینده ها و متعارض به حقوق شهروند ی و استرس زاست ، میتوان به جرات عنوان کرد که کمترین درصد آلاینگی صوتی مربوط به موتورهای دیزلی MAN میباشد ، اما مگر  صدای موتور تنها آلاینده ی صوتی موجود در بخش مسافر است ؟ مطمئنا با کمی دقت درمیابیم که ، تزئینات نصب شده و غیر استانداردهای بین المللی هم در این مورد سهیم هستند ، بادشکنهای نصب شوند !!! بوق های کریه الاصواتی که به خودی خود یکی از عوامل مهم در تصادفات هم به شمار می آیندنوع لاتیک های مورد استفاده و ... .اگر در هنگام دریافت معاینات فنی از نصب ابزار متفاوت روی اتوبوسها جلوگیری شود و رانندگان محترم هم از استفاده ی معقول از وسایل صوتی بهره ببرند ، درصد قابل ملاحظه ای از این بخش کاسته میشود .

مورد بعدی ، زباله های تولید شده توسط اتوبوسها و مسافران و خدمه میباشد ، که باز هم متاسفانه فرهنگ نادرست ، ریختن زباله ها در سطح جاده ها و معابر عمومی و خصوصی و حتی در اطراف سطل های زباله ی عمومی نیاز به توضیح زیادی ندارد که چه ها میبینیم .

استفاده از اتوبوسهای کم ظرفیت یکی از عمده دلایل آلودگی های جور واجور است ، اگر ظرفیت حمل مثلا 25 مسافر در هر اتوبوس و 250 نفر در 10 اتوبوس تقسیم بر مثلا سرویسهای 75 نفری نئوپلانها و یا اتوبوسهای پهن پیکر بشود و بجای آلایندگی حاصل از 10 موتور دیزل تنها 3یا 4 موتور دیزل باشد ، به نظر شما چند درصد توانسته ایم با معضل رو به رشد آلودگی هوا در کلانشهرها و کشورمان مبارزه کنیم ؟

لازمه ی رشد ، حفظ آنچه داریم و بدست آوردن تکنولوژی جدید در سایه سلامت جامعه است نه به قیمت حذف سلامت برای تکنولوژی بدون مطالعه !!!!!

Image result for ‫عکس از نئوپلان اتوبوس مان‬‎

نمونه ای برای حمل و نقلهای شهری و یا نمونه های روگذری که به تازگی در کشور چین مورد استفاده قرار گرفته است .

Image result for ‫عکس از اتوبوسهای 2 طبقه غول پیکر‬‎

و این هم یکی از نمونه های بین شهری 

تا بعد ...نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
جالب بود. مرسی.

راستی سایتم هم برقرار شد. بالاخره سرویس دهنده ی محترم اون رو از ساسپند در آورد! بعد ای یک ماه پیگیری
یکشنبه 19 دی 1395 ساعت 12:18
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام جناب علی امین زاده ، واقعا امروز بعد از اینهمه خبر بد ، بهترین خبر زیارت اسم شما بود ، واقعا شاد شدم .
اگه مان صداش کمه موتور ولوو رو بی صداست.:
پنج‌شنبه 2 دی 1395 ساعت 22:56
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام لطفا ابتدا مقایسه کنید . هیچ یک از برندها ایرانی و یا خانوادگی نیستند که فقط با بیان احساسی بشود ، توجیه کرد ، در این خصوص به مراجع بین المللی هم میشود استناد کرد ، با سپاس دوست گرامی
سلام
چه پیشنهاد جالبی! البته قبل از اینکه از اتوبوسهای پهن پیکر در شهرها استفاده کنند باید خیابونها رو عریض کنند
باور می کنید بعضی از خیابونهای شهر ما که اتفاقا اتوبوس هم توشون تردد می کنه مال عهد قاجاره
پیشاپیش یلداتون مبارک
دوشنبه 29 آذر 1395 ساعت 23:50
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ، سالهات شاهد پیشنهادات جورواجور وگاها جالبیم ، اما مسئولان این بخش منافعشان جای دیگر است !!!!
z174d6b9265z23qa29yf21dl.html بیشتر بخوانید:http://www.traffiset.ir/mypages/url/